
| Parameter | Value |
|---|---|
| Trip Current | 6 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 72 mΩ |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Time to Trip | 1 s |
| Max Current Rating | 100 A |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 20 mΩ |
| Lead Spacing | 5.1 mm |
| Height - Seated (Max) | 16.8 mm |
| Voltage Rating | 16 V |
| Packaging | Bulk |
| Hold Current | 3 A |
| RoHS | Compliant |
Stock: 315
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12163
Ext.Price$0.12163
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12163 | $0.12163 |
| 10 | $0.10822 | $1.08220 |
| 50 | $0.09629 | $4.81450 |
| 100 | $0.08855 | $8.85500 |
| 500 | $0.08143 | $40.71500 |
| 1000 | $0.07488 | $74.88000 |
| 3000 | $0.06922 | $207.66000 |
| 5000 | $0.06399 | $319.95000 |
